Wiadomości

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

27 listopada 2012 roku w ramach projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody mieszkańców naszego regionu” zapoznaliśmy się z zawodem górnika.

W pierwszej części projektu odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie. Zwiedzanie w Podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni Węgla rozpoczęliśmy od budynku muzeum. Tam w 4 salach wystawowych oglądaliśmy eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się modelom maszyn
i różnorodnym sprzętom górniczym. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w dyspozytorni, która była centrum kierowania kopalnią. To w niej odpowiedzialną funkcję podczas wycieczki pełnił Damian stając się dyspozytorem.

W dalszej części, wyposażeni w górnicze hełmy udaliśmy się na wycieczkę do podziemnych wyrobisk górniczych. Minąwszy wejście do kopalni znaleźliśmy się w sztolni. Sztolnia to chodnik o długości około 250 metrów, którym górnicy dochodzili do szybu Piast II, głównego szybu tej kopalni.
To właśnie tam noworudzcy górnicy wydobywali z ziemi najcenniejszy skarb, który dostarcza ciepło wielu domostwom. Podczas zwiedzania ciemnych korytarzy oglądaliśmy dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki. Służyły one do przewożenia ludzi i transportu węgla. Przekonaliśmy się wszyscy, w jakich trudnych warunkach pracowali górnicy, kiedy pokonywaliśmy niski, ciemny i wilgotny korytarz.
Dowiedzieliśmy się od przewodnika, że podziemne korytarze zamieszkuje duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Pan przewodnik poinformował nas, że do dnia dzisiejszego mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów. I my spotkaliśmy go na naszej drodze. Na początku baliśmy się, ale na szczęście okazało się, że nie jest on taki straszny. Pomazał nasze buzie brudnym węglem, a w nagrodę za odwagę podczas przemierzania podziemnych korytarzy otrzymaliśmy od duszka słodkie cukierki.
Wspólna wędrówka zakończyła się przejażdżką podziemnej kolejki.
Obecna w kopalni podziemna kolejka, jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie. W czasie działania kopalni służyła do przewozu górników, dzisiaj mogą z niej skorzystać turyści kończąc zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Pociąg składa się
z lokomotywy i trzech wagoników, w których jednocześnie może być przewożonych
36 osób. Zmęczeni 1,5 godzinnym marszem wróciliśmy zadowoleni do szkoły gdzie czekał na nas zaproszony gość.
W drugiej części projektu spotkaliśmy się z panem Janem Domagalskim, który wiele lat pracował w zawodzie górnika. Praca w tym zawodzie jak opowiadał zaproszony gość, była trudna i bardzo niebezpieczna. Czasem z narażeniem życia musiał zjeżdżać głęboko w podziemia, aby wydobywać węgiel. Od pana Jana uzyskaliśmy cenne wiadomości
o zawodzie górnika, które utrwaliły się dodatkowo po obejrzeniu prezentacji o pracy górnika w kopalni węgla kamiennego. Na zakończenie rysowaliśmy węglem i oglądaliśmy bajki pt. „Bolek i Lolek w kopalni”.