19 listopada w ramach projektu edukacyjnego „Z muzyką przez świat” wybraliśmy się wraz z grupą dzieci i młodzieży do Dusznik Zdrój na recital fortepianowy Elżbiety Mazur.
Urodzona w Kłodzku pianistka od 1981 roku mieszka na stałe w Wiedniu. Koncertuje w wielu krajach, zdobywając uznanie u publiczności. Swoje recitale łączy
z pogadanką na temat granych utworów oraz ich twórców. Jej cykle koncertowe, prowadzone w Wiedniu oraz kilku miastach Polski cieszą się wielkim powodzeniem.
Zanim jednak udaliśmy się na koncert zwiedziliśmy przepiękny park zdrojowy mieniący się kolorami późnej jesieni. W ostatnich promieniach słońca uwieczniliśmy swój pobyt na fotografiach.
Niewątpliwie jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się w parku zdrojowym jest pomnik przedstawiający postać Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych, polskich kompozytorów i pianistów, który w 1826 roku przyjechał do Dusznik, aby podratować swoje wątłe zdrowie. Tutaj też dał swój koncert dobroczynny w DOMU TOWARZYSKIM, w którym skupiało się ówczesne życie kulturalne uzdrowiska, nazwanym po latach DWORKIEM CHOPINA.
Pomnik dłuta Jana Kucza został odsłonięty 8 sierpnia 1976 roku w 150-tą rocznicę pobytu i koncertu Chopina w Dusznikach Zdroju.
gdzie już za chwilę miał się rozpocząć koncert.
Zajęliśmy miejsca blisko sceny, aby móc z bliska podziwiać występ pianistki, która po kilku chwilach pojawiła się na scenie i powitała serdecznym głosem wszystkich gości. Rozpoczął się koncert.
Repertuar jaki przedstawiła widowni Elżbieta Mazur to walce z cyklu „Drei Klavierstücke” D 946 Nr.1 Allegro assai es-moll Franza Schuberta oraz utwory Fryderyka Chopina, wśród których znalazły się takie perełki jak: Ballada g-moll op. 23, Walc As-dur op.34/1, Preludium Des-dur op. 28/15 i Polonez Es-dur op.22.
Podczas koncertu pianistka przybliżyła nam sylwetki wybitnego kompozytora austriackiego Franza Schuberta i jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów Fryderyka Chopina. Przed wykonaniem każdego z utworów przeprowadzała krótką ich analizę i przytaczała ciekawostki oraz okoliczności powstania tych dzieł.
Okazało się także, że data 19 listopada 2013 roku zbiegła się z 185-tą rocznicą śmierci Franza Schuberta.
której koncert zapadnie nam w pamięci na długi czas.