nauczyciel: J. Myćka
Instrumenty dęte blaszane przewyższają wszystkie inne pod względem siły brzmienia. Głównym ich elementem jest zwinięta, metalowa rura z jednej strony zakończona metalowym ustnikiem, z drugiej – wzmacniającą dźwięk czarą głosową. Instrumenty dęte blaszane nie mają otworów bocznych. Wysokość dźwięku można zmieniać albo za pomocą mechanizmu wentyli (na przykład w trąbce), albo ruchomym, wyciąganym suwakiem (na przykład w puzonie).
Puzon wywodzi się najprawdopodobniej od prostej trąby, której rozmiary przez wieki zwiększano dla uzyskania coraz niższych tonów. Obecnie puzon zamiast wentyli ma suwak, czyli rurkę zwiniętą w kształt litery „U”. Poruszanie suwakiem powoduje płynne wydobywanie dźwięku i swobodne przechodzenie po kolejnych tonach. Tę technikę nazywa się techniką glissando. W grze na puzonie wykonywanie szybkich dźwięków jest raczej ograniczone, ale jego brzmienie jest donośne i dostojne. Puzon wykorzystuje się w orkiestrach symfonicznych, dętych, ludowych oraz jazzowych.
Posłuchaj humorystycznego opowiadania o puzonie.
Pooglądaj film edukacyjny, dzięki któremu poznasz budowę i brzmienie puzonu oraz dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.
Posłuchaj utworu w stylu funk na dwa puzony.
Miłego słuchania!
Poćwicz piosenkę pt. „Piosenki z dzwonkami”.
Wydrukuj i pokoloruj
Poćwicz piosenkę pt. „Wszystko jedno”.
Poćwicz piosenkę „Tu i Teraz”. Zwróć uwagę na poprawne odtwarzanie linii melodycznej. Powtarzaj w wolnym tempie tekst piosenki. Zwracaj uwagę na wyrazy, z których wymową masz szczególne trudności.
Powodzenia!
Poćwicz piosenkę pt. „Miasta nad Wisłą”.
Poćwicz piosenkę pt. „Laleczka Saskiej Porcelany”.
Poćwicz piosenkę pt. „Siedem”
Poćwicz piosenkę pt. „Tęcza”.
Poćwicz układ taneczny do pisenki pt. „Tęcza”.