nauczyciel: J. Myćka
Fagot to instrument dęty drewniany o niskiej skali, niezbyt głośny. W orkiestrze symfonicznej wykorzystuje się go najczęściej jako instrument basowy, ale nie tylko. Na fagot napisano wiele utworów solowych, na kwartet fagotowy, na fagot i orkiestrę symfoniczną itp. Charakterystyczny jest dla niego metalowy ustnik w kształcie zagiętej rurki, który łączy się z długim drewnianym korpusem składającym się z kilku części. Niektóre dźwięki fagotu wykorzystywane są jako efekty humorystyczne, na przykład w bajkach dla dzieci.
Posłuchaj humorystycznego opowiadania o fagocie.
Budowa, brzmienie i technika gry na fagocie.
Karl Maria von Weber - kompozytor niemiecki. Rozpoczął naukę muzyki u Michała Haydna w Salzburgu mając lat 11 i niebawem zaczął komponować. Studiując następnie w Wiedniu, zapoznał się przede wszystkim z tajnikami kolorystyki instrumentalnej w orkiestrze. W 1806 objął stanowisko kierownika kapeli księcia Eugeniusza Wirtemberskiego. W rok później przeniósł się do Stuttgartu. Tam powstała jego pierwsza opera Silvana. W 1812 Weber po raz pierwszy przybywa do Berlina, dalsze zaś losy kierują go do Pragi, Drezna i innych miast. Wszędzie cieszy się powodzeniem zarówno jako dyrygent, jak też jako wirtuoz-pianista. Oprócz oper i utworów fortepianowych pisze pieśni, msze, a także szereg kompozycji kameralnych. Ostatnim dziełem Webera jest Oberon, napisany dla londyńskiej opery Covent Garden.
Wysłuchaj Koncertu na Fagot i orkiestrę symfoniczną F-dur, Op. 75 Karla Marii von Webera
Astor Piazzolla - kompozytor argentyński, jest jedną z najważniejszych postaci w historii tanga. W kulturze masowej niewątpliwie jego nazwisko najbardziej wiąże się z utworem "Libertango" śpiewanym przez wokalistów różnych gatunków i stylów. Oryginalny styl stworzony przez Piazzollę znany jest pod nazwą „nuevo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania.
Wysłuchaj "Libertango" Astora Piazzolli w wykonianiu kwartetu fagotowego.
Poćwicz piosenkę pt. „Tu i Teraz”.
Wydrukuj, pokoloruj obrazki
i przejdź fortepianowy labirynt
Poćwicz piosenkę pt. „Miasta nad Wisłą”.
Poćwicz piosenkę pt. „Laleczka Saskiej Porcelany”.
Poćwicz piosenkę pt. „Siedem”
Poćwicz piosenkę pt. „Tęcza”.