nauczyciel: J. Myćka
Poćwicz piosenkę, którą poznaliśmy na poprzednich zajęciach.
Poćwicz układ taneczny do piosenki „Tęcza”.
Powodzenia!
Instrumenty dęte blaszane przewyższają wszystkie inne pod względem siły brzmienia. Głównym ich elementem jest zwinięta, metalowa rura z jednej strony zakończona metalowym ustnikiem, z drugiej – wzmacniającą dźwięk czarą głosową. Instrumenty dęte blaszane nie mają otworów bocznych. Wysokość dźwięku można zmieniać albo za pomocą mechanizmu wentyli (na przykład w trąbce), albo ruchomym, wyciąganym suwakiem (na przykład w puzonie).
Róg, czyli waltornia pochodzi od prymitywnych instrumentów o jednodźwiękowej skali, dawniej wytwarzanych z rogów zwierzęcych. Z czasem powstały nowe, udoskonalone wersje wykorzystywane przez myśliwych, pasterzy, a także rycerzy. Dzisiejsze waltornie mają dużą skalę dźwięków. Gra na tym instrumencie nie należy do łatwych. Brzmienie waltorni jest czyste i szlachetne. Instrument ten doskonale nadaje się do grania nastrojowych melodii. Obecnie waltornia jest stosowana głównie w orkiestrach symfonicznych.
Posłuchaj humorystycznego opowiadania o waltorni.
Pooglądaj film edukacyjny, dzięki któremu poznasz budowę i brzmienie waltorni oraz dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat tego instrumentu.
Posłuchaj tematu muzycznego z bajki „Kraina lodu” w wykonaniu na waltornię.
Miłego słuchania!
Przypomnij sobie rozmieszczenie poszczególnych grup instrumentów orkiestry symfonicznej na scenie. Zwróć uwagę, w którym miejscu na scenie znajdują się waltornie.
Naucz się układu tanecznego do piosenki pt. „Kolorów świat”.
Powodzenia!
Posłuchaj i zagraj na dzwonkach wskazane dźwięki.
Powodzenia!
Powodzenia!
Naucz się układu tanecznego do piosenki pt. „Tu i Teraz”.
Powodzenia!