nauczyciel: J. Myćka
Poćwicz piosenkę, którą poznaliśmy na ostatnich zajęciach.
Instrumenty smyczkowe wywodzą się od prymitywnego łuku, z którego z czasem powstały różne instrumenty, między innymi lira, viola oraz gęśle. Obecnie większość instrumentów z tej grupy ma cztery struny. W grze na nich bardzo ważną rolę pełni smyczek. Pociera się nim o struny, wprawiając je w drgania. Dźwięk przenosi się do pudła rezonansowego, gdzie jest naturalnie wzmocniony i przez to słyszalny. Im większe jest pudło rezonansowe tym instrument jest głośniejszy. Im dłuższa jest struna, tym wydobyty dźwięk jest niższy.Poza tym dźwięk na instrumentach smyczkowych można wydobywać palcami, szarpiąc struny.
Pooglądaj film.
Skrzypce w obecnym kształcie narodziły się w XVI wieku. Instrument składa się z pudła rezanansowego, którego dwie części (wierzchnią i spodnią) łączy mały drewniany kołeczek, zwany duszą skrzypiec. Znajduje się on wewnątrz instrumentu, a jego położenie wpływa na jakość wydobywanych dźwięków. Pudło rezonansowe łączy się z szyjką i główką. Cztery struny skrzypiec wsparte są na drewnianym podstawku.
Pooglądaj film.
Niccolò Paganini - genialny włoski wirtuoz skrzypiec i kompozytor. Koncertował w całej Europie, także w Poznaniu i Warszawie, gdzie w 1829 r. wystąpił dziesięciokrotnie. Na młodym Chopinie warszawskie występy Paganiniego wywarły bardzo silne wrażenie, skrzypek potrafił bowiem publiczność olśnić brawurą, wielu zwało go nawet demonem skrzypiec.
24
Kaprysy na skrzypce solo Paganiniego stanowią rodzaj kompendium nowoczesnej techniki skrzypcowej, w którym zawarł on swe wirtuozowskie doświadczenia. Zbiór ten mógł być jednym z impulsów do powstania Chopinowskich Etiud.
Wysłuchaj Kaprysu nr 5 Niccolò Paganiniego
Przypomnij sobie rozmieszczenie poszczególnych grup instrumentów orkiestry symfonicznej na scenie. Zwróć ówagę, w którym miejscu na scenie znajdują się skrzypce.
1. Najpierw osłuchaj się dobrze z piosenką.
2. Dobrze opanuj tekst i melodię.
3. Zwróć uwagę na słowa, które sprawiają ci największą trudność i poćwicz je.
4. Ćwicz piosenkę razem z teledyskiem.
Powodzenia!
Zapraszam na ósmą część filmu animowanego, który jest kontynuacją opowieści o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki.
Dziewiąta część filmu mówi o największym zbiorze pieśni Stanisława Moniuszki. Zbiór ten zawierał blisko 300 pieśni.
Posłuchaj Prząśniczki Stanisława Moniuszki w wykonaniu chóru Alla Polacca
Prząśniczka do dzisiaj jest inspiracją dla wielu artystów, zarówno tych, którzy wykonują tą pieśń w wersji tradycyjnej, ale są i tacy jak duet producentów muzyki elektronicznej ALCHEMIST PROJECT, który melodię prząśniczki wplót w nowoczesne brzmienie.
Posłuchajcie!
Poćwicz piosenkę, którą poznaliśmy na ostatnich zajęciach.
Złota rybka ze Śpiewników Domowych Stanisława Moniuszki.
Posłuchajcie!
W śpiewnikach domowych znajdują się także pieśni o tematyce religijnej.
Posłuchajcie!